Jak rozwijały się soczewki kontaktowe?

Jak rozwijały się soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejsze, a to za sprawą wysokiej skuteczności korekcji wzroku oraz wygodzie użytkowania. Nic więc dziwnego, że sięgają po nie ludzie na całym świecie, w tym także sportowcy. Kiedy powstały pierwsze szkła kontaktowe i jak rozwijały się na przestrzeni wieków?

Powstanie pierwszych soczewek kontaktowych datuje się na rok 1508. Wtedy to Leonardo da Vinci zajął się problematyką korekcji wzroku i stworzył projekt soczewki, która w zamyśle miała bezpośrednio dotykać rogówki. Koncepcja ta nie została jednak zrealizowana, a pierwszy kontakt szkła z okiem nastąpił prawie czterysta lat później, kiedy to w 1889 roku szwedzki lekarz August Muller stworzył szklaną soczewkę i jako pierwszy w historii założył ją na ludzkie oko.

Jego rozwiązanie dalekie było jednak od doskonałości. Soczewka pokrywała całą powierzchnię oka, co miało negatywny wpływ na komfort jej użytkowania. Co więcej, by ją odpowiednio dopasować do oka, lekarz zużywał około tysiąca sztuk. Największym problemem dla ówczesnej myśli technicznej okazała się jednak waga soczewki. Była ona na tyle ciężka, że utrzymanie jej w odpowiednim miejscu graniczyło z cudem.

Czym wyróżniają się współczesne rozwiązania?

Wraz z postępem technologicznym nastąpił intensywny rozwój soczewek kontaktowych. W 1948 roku pojawiły się pierwsze szkła kontaktowe dostosowane do rogówki. Były one wykonane z pleksiglasu, który z czasem ustąpił miejsca hydrożelowi.

Obecnie do produkcji soczewek kontaktowych najczęściej używa się mieszanki silikonu z hydrożelem. To rozwiązanie, które zapewnia miękkość i duże nawilżenie, a co za tym idzie wysoki komfort użytkowania szkieł. Ochrona przed szkodliwym dla oka promieniowaniem ultrafioletowym oraz wysoki poziom tlenoprzepuszczalności to kolejne zalety współczesnych soczewek kontaktowych.

Atutem obecnie produkowanych rozwiązań jest nie tylko wygoda ich noszenia, ale i różnorodność. W salonie optycznym https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki znajdziemy szereg szkieł kontaktowych, które są dostosowane do potrzeb zarówno krótko- i dalekowidzów, jak i osób z astygmatyzmem. Na rynku dostępne są również soczewki kolorowe (zerówki). Przeznaczone są one dla wielbicieli tymczasowej zmiany barwy tęczówki, bez konieczności korekcji wzroku. Każdy więc znajdzie opcję idealną.

Tagi: